بروز علایم پس از اعلام مرگ

بروز علایم پس از اعلام مرگ

بروز علایم حیاتی در سردخانه پس از اعلام فوت: علت چیست ؟

زنی که طی یک حادثه‌ی جاد‌ه‌ای در آفریقایی جنوبی جانباخته اعلام گردیده بود، در سردخانه نفس می‌کشید.

طی یک حادثه در جاده‌ای در منطقه‌ی گاتنگ آفریقای جنوبی، سه مسافر از اتومبیلی بیرون افتادند؛ این قربانی‌ها که بر سطح جاده به حالت درازکش قرار گرفته بودند، در آن ساعات قبل از طلوع خورشید تقریبا غیر قابل تشخیص بودند. قربانی چهارم این حادثه هشیار بود و در اطراف وسیله‌ی نقلیه‌ای که برای تعمیر کنار جاده‌ متوقف گشته بود، پرسه می‌زد. گرید برادنیک مدیر اجرایی دیسترس آلرت، آژانس کوچکی که خدمات آمبولانس خصوصی ارائه می‌دهد، می‌گوید:

این جاده‌ی بسیار خطرناک و تاریک است و ما در آن تصادفات زیادی داریم.

اما در آن موقع قربانیان تصادف به‌عنوان فوتی کنار گذاشته و تنها بازمانده به بیمارستانی منتقل گردید. سه فرد فوت‌گردیده در جاده مانده و روی آن‌ها را با پوشش‌های نقره‌ای پوشانده بوند و سپس به سردخانه منتقل گشتند. آن‌جا بود که یک مامور پزشکی قانونی متوجه گردید یکی از این افراد به اصطلاح مرده نفس می‌کشد. اعلام یک فرد زنده به‌عنوان متوفی، موجب بهت مردم آفریقای جنوبی و به‌ویژه مردم منطقه‌ی محل حادثه یعنی گاتنگ گشت؛ جایی که پیمانکاران خصوصی خدمات ارائه آمبولانس را انجام می‌دهند و دارای صلاحیت اعلام مرگ افراد هستند. مسئولین هویت زن زنده‌ای را که مرده اعلام کرده بوند، فاش نکردند و درمورد وضعیت کنونی او صحبتی نمی‌کنند. او و خانواده‌اش درخواست‌های مکرر انجام مصاحبه را رد کرده‌اند. در همین حین مسئولان و افرادی که در این آژانس کار می‌کنند، در تلاش بودند تا علت این تشخیص اشتباه را بفهمند.

برادنیک در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی Daily Voice گفت:

خدمه کامل از هم پاشیده است؛ ما در موقعیتی نیستیم که مرگ انسان‌ها را اعلام کنیم، وظیفه‌ی ما فقط زنده نگهداشتن انسانها است. البته در این مورد تمام بررسی‌های تنفس و نبض به درستی انجام گرفته بود و بیمار را مرده اعلام کرده بودند. هم اکنون این مورد تحت بررسی اداره‌ی مربوطه است که یافته‌های خود را به آژانسی که خدمات بهیاری خصوصی را تنظیم می‌کند، گزارش خواهد کرد. در این استان بهیاران و دیگر افراد آموزش‌دیده و تعیین‌گردیده می‌توانند مرگ افراد را تایید کنند. در این مورد نیز مرگ زن توسط یک سرویس پزشکی خصوصی و نه اداره‌ی بهداشت تایید گشته بود.

همانطور که افراد تافوفوبیک (دارای اختلال تافوفوبیا: کسانی که دارای ترس از زنده دفن گشتن هستند)، به‌خوبی آگاه هستند، تشخیص مرگ همیشه آسان نیست و حتی برای افراد متخصص با تجهیزات پیچیده نیز دشوار است. طبق گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، در برخی موارد نادر افراد مرده پنداشته گردیده، دچار وضعیت کاتالپسی گشته‌اند که در آن ضربان قلب و تنفس فرد تا سطحی پایین می‌آید که تقریباً غیر‌قابل تشخیص می‌گردد.

در گزارشی که در ژورنال British Medical Journal منتشر گردید، درمورد زنده ماندن کودکی که برای ۲۵ دقیقه در آب سرد فرو‌رفته و زنده مانده بود، صحبت گردید؛ دمای پایین موجب کند‌ی عملکردهای بدن او گردیده بود.

موارد متعددی در مورد افرادی که مرده اعلام گردیده بودند (در حالیکه زنده بودند) وجود دارد. بر اساس گزارش BBC، در ماه ژانویه گونزالو مونتویا جیمنز که در منطقه‌ی آستوریاس شمال اسپانیا زندانی گشته بود، توسط سه پزشک مرده اعلام گردید. اما او نمرده بود و چند ساعت قبل از اینکه مورد کالبد شکافی قرار گیرد، بدنش علائم حیاتی را نشان داد. طبق گزارش واشنگتن پست در ماه نوامبر، نوزاد زودرسی تولد یافت و بعد از اعلام مرگش شروع به گریه کرد. پزشکان مسئول از او نوار قلبی نگرفته بودند و در نتیجه‌ی این اتفاق، اخراج گشتند. سه سال پیش از این نیز مرگ یک زن ۹۱ ساله‌ی لهستانی اعلام گردیده بود؛ در حالی که او پس از ۱۱ ساعت بیدار و تقاضای چای کرد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۵، لری گرین با اتومبیلی تصادف کرد و در جاده‌ی کارولینای شرقی توسط بهیاران مرده اعلام گردید. هنگامی که یک مامور گشت بزرگراه برای تکمیل گزارش خود، درخواست کرد در یخچال را باز کنند، متوجه گشت او زنده است.

و شاید کسی که بیش از همه در انجماد ماند ماریا آرویو بود که در سال ۲۰۱۰ نتوانست از سفر خود زنده برگردد. این مادربزرگ ۸۰ ساله پس از یک حمله قلبی مرده اعلام و در سردخانه قرار گرفت. چند روز بعد او در حالی مشاهده گشت که صورتش کبود بود و در تلاشی برای زنده ماندن در کیسه‌ای که در آن قرار گرفته بود را باز کرده بود. خانواده‌ی او در دعوی دادگاهی خود، این کار او را با عنوان مبارزه‌ای ناموفق برای فرار از قبر یخ‌زده خواندند.

درباره نویسنده