سبد خرید شما

لیست استعلام

لیست استعلام

محصولی در لیست وجود ندارد.

راه های ارتباطی

ترکیب مناسب رژیم غذایی و باکتری برای جلوگیری از سرطان

جلوگیری از پیشرفت سرطان با ترکیبی مناسب

جلوگیری از پیشرفت سرطان با ترکیب مناسب رژیم غذایی و باکتری

رژیم غذایی ازطریق تأثیر بر جوامع میکروبی روده می‌تواند به پیشگیری از سرطان‌هایی نظیر سرطان کلورکتال کمک کند.

رژیم غذایی ازطریق تأثیر بر جوامع میکروبی روده می‌تواند به پیشگیری از سرطان‌هایی نظیر سرطان کلورکتال کمک کند.مخصوصاً رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر موجب کاهش خطر توسعه‌ی سرطان‌های خاصی نظیر سرطان کلورکتال (سرطان روده بزرگ) می‌گردد. اگرچه چنین رژیم‌های غذایی ابزاری مؤثر برای پیشگیری از سرطان هستند، هنوز نقش‌های احتمالی آن‌ها در پیشرفت و درمان سرطان به‌خوبی درک نگردیده است.

گروهی از دانشمندان مرکز پزشکی LCSB و واحد پژوهش‌های علوم زیستی دانشگاه لوکزامبورگ دریافتند ترکیبی از پری‌بیوتیک‌ها، یعنی فیبرهای غذایی و پروبیوتیک‌ها، یعنی باکتری‌های مفید، موجب کاهش بیان ژن‌های مرتبط با مرحله‌ی پیش‌سرطانی و ژن‌های مقاومت به دارو می‌گردند. این ترکیب به تغییرات متابولیکی منجر گردیده که بر روی رشد سلول‌های سرطانی تأثیر گذاشته و ممکن است به درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان کلورکتال کمک کند.

پژوهشگران به‌منظور مطالعه‌ی اثرهای متقابل رژیم غذایی و میکروبیوم و میزبان، از مدل آزمایشگاهی منحصر‌به‌فرد روده‌ی انسان به نام HuMiX استفاده کردند. این مدل به آن‌ها اجازه می‌داد بتوانند باکتری‌ها و سلول‌های روده را در شرایط مدنظر خود در این محیط کشت دهند. آن‌ها در این مطالعه، اثرهای رژیم‌های غذایی و پروبیوتیک خاصی را روی سلول‌های سرطان کلورکتال بررسی کردند. درمقایسه‌با درمان‌های جداگانه‌ی رژیم سرشار از فیبر یا پروبیوتیک، این تنها ترکیب فیبر و پروبیوتیک‌ها بود که تأثیرات سودمندی به‌همراه داشت. پژوهشگران مدل متابولیکی کامپیوتری از اثرهای متقابل بین رژیم غذایی و میزبان و میکروبیوم را نیز توسعه دادند. آن‌ها توانستند اثرهای درمان ترکیبی را شناسایی کنند. تنظیم کاهشی ژن‌های مرتبط با سرطان کلورکتال و مقاومت دارویی و نیز تضعیف قابلیت خودبازیابی سلول‌های سرطانی، مهم‌تر اینکه آن‌ها ازطریق تجزیه‌و‌تحلیل ملکولی ترکیبی از ملکول‌های تولید گردیده به‌وسیله‌ی این ترکیب درمانی را شناسایی کردند و بدین‌ترتیب مکانیسم پایه‌ای برای اثرهای سودمند مشاهده‌ گشته، ایجاد شد. دکتر کریسی، گرینهالژ نویسنده‌ی مطالعه می‌گوید:

درحال‌حاضر، در جریان شیمی‌درمانی به بیماران سرطانی مداخله‌های رژیمی شخصی مبتنی‌بر شواهد ارائه نمی‌گردد. نتایج ما از بهره‌برداریِ تعاملات بین غذا و میکروبیوم به‌عنوان رویکردی حمایتی در درمان سرطان حمایت می‌کند. امیدوارم نتایج ما به بیماران و پزشکان مرتبط با این حوزه‌ی پزشکی برسد و در آینده تلاش بیشتری درزمینه‌ی گنجاندن توصیه‌های رژیمی شخصی در برنامه‌های درمان سرطان انجام گیرد.

الیزابت لتلیر، یکی از پژوهشگران این مطالعه می‌گوید:

این موضوع به‌ویژه درباره‌ی سرطان کلورکتال مصداق دارد و اهمیت میکروبیوم چندین سال است که تأیید گردیده است. درک عمیق از اثرهای متقابل بین میکروبیوم و میزبان می‌تواند به توسعه‌ی استراتژی‌های درمانی جدیدی برای بیماران مبتلا به این نوع سرطان منجر گردد.

پروفسور، پائول ویلمز نویسنده‌ی ارشد این مطالعه نیز می‌گوید:

کشف اثرهای متقابل پیچیده‌ی بین میزبان و رژیم غذایی و میکروبیوم و تأثیر آن‌ها بر سلامتی و بیماری نیازمند تلاش پژوهشگرانی از حوزه‌های مختلف علمی است. برای درک فرآیندهای ملکولی پیچیده در پشت‌صحنه‌ی اثرهای بیولوژیک مفید مشاهده ‌گردیده به رویکردی بین‌رشته‌ای نیاز است.(زومیت)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب