سبد خرید شما

لیست استعلام

لیست استعلام

محصولی در لیست وجود ندارد.

راه های ارتباطی

خطرات شغلی که زنان جراح را تهدید می‌کند

خطرات شغلی که زنان جراح را تهدید می‌کند

خطرات شغلی مواجهه جراحان زن

کارشناسان در جدیدترین مطالعه‌های خود دریافتند دود حاصل از پرتو لیزر برای برش بافت در زمان جراحی و یا کار با دستگاه‌های ساطع کننده اشعه و انجام کاربری پرتو درمانی می‌تواند زنان جراح را درمعرض خطر افزایش ناباروری و سقط جنین یا به دنیا آوردن کودکان مبتلا به نقص مادرزادی و سرطان قرار دهد.

بنابر مطالعه‌های انجام گرفته بیش از ۲۰ درصد جراحان در کشور آمریکا زنان هستند و از این تعداد درصد بالایی مشغول گذراندن دوره‌های درمان ناباروری برای افزایش شانس فرزندآوری هستند.

تحقیق‌های مرکزی علمی نشان می‌دهد برخی اعمال جراحی و لزوم استفاده از برخی تجهیزات پزشکی می‌تواند سبب بروز مشکل‌های ناباروری و تاخیر درباروری در بانوان جراح گردد.

کارشناسان برای رفع این مشکل، استفاده از سیستم تهویه مناسب و توجه بیشتر به هشدار‌ها در زمان کار با تجهیزات پرتو زا را به بانوان پزشک توصیه می‌کنند.

یافته‌های پیشین هم نشان داده است جراحان زن به نسبت دیگر مشاغل پزشکی با خطر‌های سلامت بیشتری مواجه هستند. بنا‌‌بر تحقیق‌های انجام گرفته در زمان انجام یک عمل جراحی، فرد جراح در معرض استشمام بیش از ۲۵ نوع ماده شیمیایی مختلف است که بسیاری از آنها با اثرگذاری بر سلامت انسان می‌توان جراح را دچار خطر ناباروری یا تولد نوزاد کم وزن یا دچار نقص مادر زادی و بروز زایمان زودرس قرار دهد.

تیم دانشمندان این مرکز علمی اعلام کرده‌اند بانوان جراح دارای توانمندی‌های فراوان در زمان جراحی هستند و مطالعه‌ها نشان می‌دهد بیش از مردان به دقت در زمان جراحی و پیگیری وضعیت بیمار پس از جراحی می‌پردازند، اما برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مرتبط با ناباروری باید توجه بیشتری به تهویه محل اتاق جراحی و هشدار‌های پزشکی داشته باشند.

در زمان جراحی وسایل نوک تیز و برنده، پرتو‌های اشعه ایکس و بخار‌های سمی تولید گردیده در اتاق عمل می‌تواند خطری جدی برای سلامت بانوان جراح باشند.

مطالعه‌ها همچنین نشان داده است سن فرزند آوری در بانوان جراح به نسبت زنان شاغل در دیگر شغل‌ها بیشتر است و از جمله دلایل آن محدویت بارداری برای انجام کار‌های جراحی و پزشکی، الزام به کار در ساعت‌های طولانی شیفت و استرس فراوان کار را می‌توان نام برد.

محققان با مطالعه بر روی بانوان جراح که در معرض پرتو درمانی بیماران خود قرار دارند دریافتند آنها با درصد بالایی درمعرض خطر مرگ جنین در رحم، کاهش رشد جنین در طول دوران بارداری، بروز نقص مادرزادی نوزاد بدو تولد، میکروسفالی (اندازه کوچک مغز در زمان تولد)، مشکل‌های شناختی نوزاد پس ازتولد و بروز سرطان اطفال قرار دارند.

از جمله مواد شیمیایی معروفی که در زمان جراحی در اتاق عمل وجود دارد می‌توان تولوئن را نام برد که در دود حاصل از برش بافت‌ها ایجاد می‌گردد و زمینه ساز ناباروری و انواع مشکل درجنین و نوزاد متولد گردیده است.

ماده شیمیایی خطرناک مشهور دیگر (dichlorethane)  دی کلرواتان است که سبب نازایی و سقط جنین دربانوان می‌گردد و مطالعه درباره اثر‌های آن به وسیله محققان در دست انجام است.

از دیگر خطر‌های جانبی حین عمل جراحی برای بانوان جراح، احتمال ابتلا به بیماری‌های منتقل شونده از راه خون از جمله هپاتیت نوع B و C، ابتلا به HIV و بیماری‌هایی از این دسته است.

همچنین شیفت‌های کاری بیش از ۴۰ ساعت کار در طول هفته می‌تواند خطر زایمان زودرس و تولد نوزادان نارس را افزایش دهد. به گفته محققان رعایت دقیق استاندارد‌های ایمنی و بهداشتی در مراکز درمانی و طراحی سیستم‌های تهویه مناسب برای خارج کردن سریع دود‌های سمی تولید گردیده در اتاق عمل می‌تواند از بروز این مشکل‌ها به میزان فراوان جلوگیری کند. (yjc.ir)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب