سبد خرید شما

لیست استعلام

لیست استعلام

محصولی در لیست وجود ندارد.

راه های ارتباطی

داروی هوشمند MIT

داروی-mit

داروی هوشمند MIT نقش نورافکن را برای اعمال جراحی داخلی ایفا می‌کند

با اینکه در عصر حاضر تکنولوژی پیشرفتی عظیم در حوزه‌ی پزشکی داشته و داروی هوشمند تقریباً بسیاری از مشکلات را حل‌کرده، هنوز پزشکان نمی‌توانند اتفاقاتی که داخل بدن انسان رخ می‌دهند را مشاهده کنند. اگرچه سی‌تی اسکن، کار را تا حدودی ساده‌تر کرده و می‌تواند نمایی از داخل بدن تهیه کند اما هنوز جراحان نمی‌توانند محل‌های مورد نظرشان را مشاهده کنند و حتی ممکن است لازم باشد یک دوربین داخل بدن بیمار کار بگذارند.

حال محققان دانشگاه MIT موفق گشته‌اند داروی هوشمند جدیدی توسعه دهند که می‌تواند وارد دستگاه گوارشی بدن گردیده و اطلاعاتی از آن تهیه کند.

بر اساس گزارش سایت زِدنت محققان این دانشگاه چندی پیش موفق گشتند سیستمی برای تعبیه یک چیپ در قرص خوراکی توسعه دهند. این چیپ دوربین از راه دور به شمار نمی‌رود و نحوه‌ی عملکردش بدین شکل است که می‌تواند به روش خاصی، تشخیص مشکلات داخل دستگاه گوارش را آسان کند.

مخازن کوچک تعبیه شده داخل این چیپ با باکتری مخصوصی پر می‌گردد. این باکتر‌ی‌ها که توسط همین محققان پرورش یافته‌اند در صورت تماس با خون انسان، محیط اطرافشان را روشن می‌کنند.

بدین ترتیب باکتری آزاد گردیده اطراف کپسول پخش شده، با محتوای داخل امعاء و احشاء ترکیب می‌گردد. اگر آن باکتری سلولی خونی پیدا کند روشن شده و سنسور تعبیه گردیده در داخل کپسول این مسئله را تشخیص می‌دهد. تمامی این اتفاقات در فایل‌های اطلاعاتی ذخیره و به پزشکان گزارشی کلی از وضعیت دستگاه گوارش فرد ارائه می‌دهد.

بدین ترتیب پزشکان می‌توانند از وجود خون در سیستم گوارشی بدن با خبر گردیده و از این اطلاعات برای تشخیص بیماری و به کارگیری روش‌های مختلف درمان نظیر جراحی بهره‌ ببرند. با این حال محققان دانشگاه MIT مدعی شده‌اند که در آینده روش خود را بهبود می‌دهند تا این قرص‌ها بتوانند اطلاعات دقیق‌تری از داخل بدن انسان تهیه کنند. ( دیجیاتو)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب