سبد خرید شما

لیست استعلام

لیست استعلام

محصولی در لیست وجود ندارد.

راه های ارتباطی

درمان زخم‌های عمیق با چاپگر سه بعدی امکان‌پذیر گردید

درمان زخم‌های عمیق با چاپگر سه بعدی امکان‌پذیر گردید

درمان زخم‌های عمیق با چاپگر سه بعدی امکان‌پذیر گردید

به‌لطف چاپگر سه‌بعدی ساخته‌گردیده توسط محققان دانشگاه تورنتو، می‌توان با از بین بردن عوارض جانبی پیوند پوست، زخم‌های عمیق را درمان کرد.

پزشکان مدت‌ها است برای درمان زخم‌های پوستی عمیق (که در آن‌ها روپوست، پوست و زیرپوست پاره می‌گردند) از روش پیوند پوست استفاده می‌کنند. مشکل پروسه‌ی پیوند پوست، این‌ است که برای عملی کردن آن لازم است پوست سالم بدن از جای دیگر برداشته (حتی گاهی اوقات این کار هم شدنی نیست) و نتیجه‌ی نهایی کار هم چندان چنگی به دل نمی‌زند.

به همین علت است که اخیراً محققان دانشگاه تورنتو، دستگاهی را ساخته‌اند که می‌تواند در مدت‌زمانی کوتاه، بافت پوستی جدید را درون زخمِ ایجاد‌کشته، چاپ کند.

گجت یادگردیده به جراحان متخصص تروما امکان می‌دهد که به‌سرعت پوستی جدید را مستقیماً درون زخم بسازند و در عین حال، خیال‌شان از بابت عوارض پیوند پوست راحت گردد. این دستگاه با ترکیب کلاژن و فیبرین (دو عدد از فراوان‌ترین پروتئین‌های موجود در پوست)، لایه‌های بافت را درون «جوهر زیستی» تولید می‌کند و آن‌ها را به زخم پیوند می‌دهد.

دانشمندان قبلاً بافت پوستی آماده را ساخته‌اند؛ اما مزیت دستگاهی که محققان دانشگاه تورنتو طراحی کرده‌اند این است که هم پوستِ حرفه‌ای‌تری را می‌سازد و هم به‌صورت دستی به زخم پیوند می‌گردد.

جالب است بدانید که چاپگر سه‌بعدی یادگردیده که به‌صورت دستی کار می‌کند، می‌تواند بافت جدید را از مواد خام تنها در عرض دو دقیقه بسازد. همین موضوع باعث می‌گردد که استفاده از آن در بخش اورژانس بیمارستان‌ها بسیار مفید است؛ چرا که در بسیاری از اوقات نیاز است کارها با سرعت بالا انجام گیرد. این چاپگر سه‌بعدی پرکاربرد با داشتن کمتر از یک کیلوگرم وزن و اندازه‌ای معقول، به‌راحتی قابل‌حمل است.

محققان دانشگاه تورنتو (الکس گونتر، نوید حکیمی و ریچارد چنگ) فعلاً تنها در آزمایشگاه این چاپگر را امتحان کرده‌اند و امیدوارند در آینده دستگاه‌شان برای معاینه‌های بالینی مورد استفاده قرار گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب