سبد خرید شما

لیست استعلام

لیست استعلام

محصولی در لیست وجود ندارد.

راه های ارتباطی

عمل‌جراحی با استفاده از روبات‌ها

گوگل درپی توسعه‌ی سیستمی برای عمل‌جراحی

گوگل درپی توسعه‌ی سیستمی برای عمل‌جراحی با استفاده از روبات‌ها است

بازوی تحقیقاتی و در عین حال سِرّی غول جستجو، گوگل ایکس پس‌از آنکه فناوری‌های خود را در زمینه‌ی خودروهای هوشمند بدون راننده، پهپاد و بالون‌های اینترنتی رونمایی کرد، حال درصدد گسترش دامنه‌ی فعالیت خود در زمینه‌ی پزشکی به منظور تسهیل انجام جراحی‌های روباتیک است.

براساس اطلاعات منتشر شده گوگل همکاری خود را با Johnson & Johnson شروع کرده تا فرآیند انجام عمل‌های‌جراحی را که با حضور روبات‌ها انجام می‌پذیرد، تسهیل کند. گری پرودن، رئیس هیئت مدیره‌ی Global Surgery در خصوص این همکاری می‌گوید:

نتیجه‌ی این همکاری، ایجاد سیستمی پیشرفته از نظر فنی برای جراحان است تا از این طریق بتوانند در بهترین زمان ممکن مناسب‌ترین تصمیمات را در مورد فرآیند جراحی اتخاذ کنند. تصمیم نهایی در هر حالت بر عهده‌ی جراح است، اما با استفاده از این سیستم جراح در اتخاذ تصمیمات و همچنین استفاده از ابزار‌های متعدد برای پیشبرد عمل‌جراحی پشتیبانی خواهد شد.

انجام عمل‌های‌جراحی با استفاده از این فناوری را باید مشابه انجام لاپاروسکوپی بسیار پیشرفته خواند. در فرآیند جراحی با این روش به جای جراح، بازوهای روباتیک ابزار‌های‌جراحی را در بدن مریض کار می‌گذارند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که بازوها بصورت خودکار کار نمی‌کنند و جراح خود این بازوها را هدایت می‌کند. با استفاده از این بازوهای روباتیک دقت در جراحی بسیار افزایش یافته و همچنین با استفاده از برش‌های کوچک نیز می‌توان به نقاط مورد نظر دسترسی پیدا کرد که از این‌رو خون از دست رفته نیز بسیار کمتر از پیش می‌شود.

استفاده از روبات‌ها در انجام عمل‌های‌جراحی بحث جدیدی نیست و این مفهوم از دهه‌ی ۹۰ میلادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در حال حاضر انجام عمل‌های‌جراحی با استفاده از بازو‌های روباتیک بسیار گران قیمت بوده و نیازمند آماده کردن بستر مناسبی است. گوگل و کمپانی جانسون اند جانسون امیدوارند تا با ارائه‌ی سیستم پیشرفته خود بستر مناسبی را برای دریافت اطلاعات جامع‌تر برای پزشک در زمان انجام عمل جراحی آماده کرده و همچنین هزینه‌ی کل عملیات را نیز تا میزان بسیار زیادی کاهش دهند. (زومیت)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب