سبد خرید شما

لیست استعلام

لیست استعلام

محصولی در لیست وجود ندارد.

راه های ارتباطی

مغزی که در محیط آزمایشگاه به‌خودی‌خود به نخاع متصل گردید

مغزی که در محیط آزمایشگاه به‌خودی‌خود به نخاع متصل گردید

مغزی که در محیط آزمایشگاه به‌خودی‌خود به نخاع متصل گردید

دانشمندان مغز مینیاتوری در ظرف آزمایشگاهی پرورش دادند. سپس، این مغز به‌ خودی‌خود متصل به قطعه‌ای از نخاع گردید.

پرورش پیچیده‌ترین ساختار موجود جهان در آزمایشگاه شاید کار ناممکنی به‌نظر برسد؛ اما این امر موجب نگردیده پژوهشگران از تلاش دست بردارند. اکنون و پس از سال‌ها کار، پژوهشگران انگلیسی مغزهای پیچیده‌‌ی مینیاتوری را در ظرف آزمایشگاهی پرورش دادند که رفتاری غیرعادی دارند. این گلوله‌های ریز خاکستری از حدود دو میلیون نورون سازمان‌یافته تشکیل شده‌اند و شبیه مغز جنین انسان در ۱۲ تا ۱۳ هفتگی هستند. در این مرحله، این ارگانوئیدهای مغزی به آن اندازه پیچیده نیستند که دارای فکر یا احساس یا آگاهی باشند؛ اما این موجب نمی‌گردد کاملا ساکن باشند.

هنگامی‌که این ارگانوئیدها درکنار قطعه‌ای از نخاع و نیز تکه‌ای از بافت عضلانی موش قرار گرفتند، این گلوله‌های بدون کالبد که به‌اندازه‌ی یک نخود بودند، با فرستادن ساقه‌های پیچک‌مانندی به‌سوی همسایگان خود آن‌ها را کاوش کردند. پژوهشگران که برای بررسی این فرآیندها از میکروسکوپ‌هایی استفاده کرده بودند که در تمام مدت درحال‌ثبت وقایع بودند، برقراری اتصال خود‌به‌خودی مغزهای مینیاتوری با قطعه‌ی نخاع و بافت ماهیچه را مشاهده کردند. مادلین لنکستر، دانشمند عصب‌شناس و پژوهشگر این مطالعه، از این ساختارها با عنوان «مغزهای کوچک درحال‌حرکت» نام می‌برد.

حرکت آن‌ها، تنها مهارت آن‌ها نیست. همچنین، این مغزهای ریز نخستین نمونه‌های ایجاد حرکت عضلانی بودند؛ درست مانند نورون‌های حرکتی موجود در مغز ما. پژوهشگران با نظارت بر مغزهای مینیاتوری انقباض‌های عضلانی قابل مشاهده‌ و کنترل‌گردیده‌ای را شاهد بودند. جالب این است که به‌وسیله‌ی تحریک یکی از رشته‌های آکسون، انقباض ماهیچه‌ای سازمان‌ یافته و قدرتمندی اتفاق می‌افتاد. نویسندگان در مقاله‌ی خود نوشتند:

پس از دوسه هفته کشت همراه، رشته‌های متراکم آکسون بین ارگانوئید و نخاع تشکیل گردید و سیناپس‌های بین آکسون‌ها و نورون‌های خارج‌گشته از نخاع مشاهده‌شدنی بودند. تصویربرداری زنده از بافت عضلانی موش نشان‌دهنده‌ی انقباض‌های پراکنده و نامنظم در این بافت بود.

ارگانوئیدهای مغزی یکی از ابزارهای برتر برای درک توسعه‌ی مغز انسان و بیماری‌ها هستند؛ ولی کشت آن‌ها فراتر از مرحله‌ی خاص مشکل‌سازی است. امروزه، بیشتر ارگانوئیدهای مغزی از سلول‌های بنیادی انسانی پروش می‌یابند که به‌طور خود‌به‌خود در ساختارها و لایه‌های موردنیاز برای توسعه‌ی مغزی اولیه سازمان‌دهی می‌یابند. مشکل اینجا است که وقتی این مجموعه به اندازه‌ای خاص رسید، بخش میانی ازلحاظ موادغذایی و اکسیژن محروم می‌ماند و دیگر کارایی ندارد. پژوهش حاضر یکی از نخستین پژوهش‌ها درزمینه‌ی غلبه بر این محدودیت است. با برش ارگانوئیدها و قراردادن آن‌ها روی غشایی خال‌خالی مغزهای مینیاتوری می‌توانستند از هوای بالا و موادمغذی قرار گرفته در بخش پایین محیط کشت استفاده کنند و پس از یک سال، همچنان در ظرف‌های آزمایشگاهی سالم باقی بمانند. بااین‌حال، هرچند تصور می‌گردد این مغزهای مینیاتوری پیچیده‌تر از قبل هستند، اما هنور بسیار کوچک هستند و ازنظر پیچیدگی از همتایان طبیعی خود بسیار فاصله دارند. باوجوداین، نویسندگان امیدوارند موفقیت رویکرد جدید آن‌ها به پژوهشگران دیگر اجازه دهد که بتوانند بیماری‌های مغز را با جزئیات بیشتر از قبل مدل‌سازی کنند. نویسندگان نوشته‌اند:

این نتایج می‌تواند به مطالعه‌ی بیماری‌های توسعه‌ی عصبی جسم پینه‌ای و ناتوازنی مدارهای عصبی در بیماری صرع و دیگر نقایصی که به‌نظر می‌رسد در آن‌ها مشکلاتی در ارتباطات عصبی مغز وجود دارد کمک کند (نظیر اوتیسم و اسکیزوفرونی).

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب