سبد خرید شما

لیست استعلام

لیست استعلام

محصولی در لیست وجود ندارد.

راه های ارتباطی

نجات جان بیمارانی که تنها 5 درصد شانس زنده ماندن دارند!

حالت زیست تعویقی

پزشکان برای اولین بار انسان را وارد حالت زیست تعویقی کردند

محققان دانشکده پزشکی مریلند به تازگی یک روش برای انجام عمل‌جراحی افراد با صدمات مرگبار ابداع کرده‌اند، بدین صورت که فرد را به واسطه کاهش دمای بدن در حالت تعلیق قرار می‌دهند تا انجام عمل جراحی ممکن گردد.

گروهی از دانشمندان که به نظر می‌رسد از طرفداران فیلم‌های علمی_تخیلی هم هستند، سالهاست که درباره “زیست تعویقی” (suspended animation)  صحبت می‌کنند.

این اصطلاح نشان دهنده این ایده است که عملکردهای بدن انسان را به نوعی می‌توان به‌طور موقت متوقف و دچار مکث کرد تا انجام اقدامات پزشکی و جراحی‌های نجات دهنده زندگی روی بیماران در حال مرگ یا شخصی که به فضا فرستاده می‌شود، میسر گردد.

این ایده مدت‌ها غیرقابل تحقق بود، تا اینکه طبق گفته پایگاه نیو ساینتیست، پزشکان برای اولین بار در یک عمل جراحی بیمار را در حالت “زیست تعویقی” قرار دادند. این کار می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در آینده جراحی‌های اتاق اورژانس داشته باشد.

این روش به طور رسمی “حفظ و احیا اضطراری” (EPR)  نام دارد و اکنون در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند روی بیمارانی با ترومای حاد مانند زخم چاقو یا اسلحه آزمایش می‌گردد. این بیماران با توجه به ماهیت آسیب وارده، به طور معمول کمتر از پنج درصد احتمال زنده ماندن دارند.

در روش EPR، بدن بیمار با جایگزین کردن سریع خون با محلول نمکی که به اندازه یخ سرد است، به سرعت خنک گشته و به دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد می‌رسد. سپس قلب از حرکت باز می‌ایستد و فعالیت مغز نیز تقریباً به طور کامل متوقف می‌گردد.

سلول‌ها در دمای طبیعی بدن، برای زنده ماندن به یک منبع ثابت اکسیژن نیاز دارند، اما سرما واکنش‌های شیمیایی موجود در سلول‌ها را کند یا متوقف می‌کند، در نتیجه به اکسیژن کمتری احتیاج دارند.

مغز انسان قبل از بروز آسیب جدی می‌تواند حدوداً پنج دقیقه بدون اکسیژن زنده بماند، اما پزشکان دانشگاه مریلند با بهره گیری از روش EPR می‌توانند دو ساعت روی بیمار جراحی انجام دهند.

در انتها بدن بیمار دوباره گرم گردیده و قلب وی دوباره شروع به تپش می‌کند.

به گفته “ساموئل تیشرمن” که عضوی از این گروه است، انتظار می‌رود نتایج کامل این آزمایش تا پایان سال ۲۰۲۰ اعلام گردد. هنوز عواملی وجود دارد که باید روی آنها کار کرد.

در حالی که محققان به مدت دو ساعت بدن بیمار را در حالت “زیست تعویقی” قرار دادند، اما دقیقاً مشخص نیست که فرد بدون اینکه دچار عوارض جانبی گردد، چه مدت می‌تواند در این حالت بماند. با این وجود “تیشرمن” می‌گوید تیم در حال یادگیری چیزهای زیادی است که با آزمایش به جلو می‌رود.

وی گفت: من می‌خواهم روشن کنم که ما در تلاش نیستیم مردم را به زحل بفرستیم. ما در تلاش هستیم تا زمان بیشتری برای خودمان برای نجات جان‌ها بخریم. (ایسنا)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب