سبد خرید شما

لیست استعلام

لیست استعلام

محصولی در لیست وجود ندارد.

راه های ارتباطی

ژل ترمیم‌کننده جدید می‌تواند جایگزین عمل پرکردن دندان گردد

ژل ترمیم‌کننده جدید می‌تواند جایگزین عمل پرکردن دندان گردد

ژل ترمیم‌کننده جدید می‌تواند جایگزین عمل پرکردن دندان گردد

به کمک ژل جدیدی که پژوهشگران طراحی کرده‌اند، مینای دندان می‌تواند خود را ترمیم کند و مانع از ایجاد حفره‌های دندانی گردد که نیاز به پر کردن دارند.

مینا لایه‌ی سخت و محافظتی خارج دندان است. این ماده می‌تواند در اثر اسید دهان و جویدن مکرر پوسیده گشته و منجر به حفره‌هایی گردد که برای پیشگیری از پوسیدگی بیشتر باید آن‌ها را پر کرد. از آنجا که مواد مورد استفاده برای پر‌کردن دندان از مواد خارجی نظیر فلزات، چینی و رزین ساخته می‌گردد، آن‌ها به‌طور یکنواخت با دندان پیوند نخورده و اغلب شل می‌گردد. روئیکانگ تانگ و همکارانش از دانشگاه چه‌جیانگ چین برای رفع این مشکل و ترغیب دندان برای ترمیم خود، ژلی ساخته‌اند که حاوی کلسیم و فسفات، یعنی واحدهای ساختمانی مینای واقعی است. آن‌ها این ژل را روی دندان‌هایی که از بیماران جدا گردیده و با اسید آسیب دیده بود، امتحان کردند و برای شبیه‌سازی محیط دهان آن‌ها را به‌مدت ۴۸ ساعت در ظروف حاوی مایعی خاص گذاشتند.

طی این مدت، ژل موجب تحریک رشد مینای جدید گردید و بررسی‌های میکروسکوپی نشان می‌داد که این ساختار دارای همان آرایش منظم کریستال‌های کلسیم و فسفات موجود در مینای معمولی است. تانگ می‌گوید این احتمالاً بدان خاطر است که در رشد طبیعی دندان، مینای درحال ظهور در یک لایه‌ی نامنظم از ذرات کلسیم و فسفات (مانند ژل) پوشانده گردیده که رشد آن را تشویق می‌کند. روکش مینای جدید تنها ۳ میکرومتر ضخامت دارد که درحدود ۴۰۰ بار نازک‌تر از مینای آسیب‌ندیده‌ی طبیعی است اما تانگ می‌گوید، ژل را می‌توان به‌طور مکرر برای ترمیم لایه استفاده کرد.

پیش از این، چندین گروه دیگر از پژوهشگران نیز سعی کرده‌ بودند تا مینای دندان را با استفاده از ترکیب‌های کلسیم و فسفات ترمیم کنند اما آن‌ها در پژوهش‌های خود از ذرات بزرگ‌تری استفاده کرده بودند که به‌خوبی به سطح دندان نمی‌چسبید. این امر موجب می‌گشت ساخت مجدد کریستال‌های مینای دندان دشوار گردد. پژوهشگران هم‌اکنون درحال آزمایش این ژل روی موش هستند و امیدوار هستند به ‌زودی آن را روی انسان نیز آزمایش کنند. آن‌ها باید از این موضوع اطمینان حاصل کنند که مواد شیمیایی موجود در ژل بی‌خطر بوده و مینای جدید می‌تواند در محیط طبیعی دهان حتی زمانی‌که افراد غذا می‌خورند، تشکیل گردد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب